MHP'Lİ UYSAL: “5 YILIN TELAFİSİNİ YAPACAĞIZ” MHP'Lİ UYSAL: “5 YILIN TELAFİSİNİ YAPACAĞIZ”

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı  Rüstem Kaya TEPE konuya yönelik yaptığı açıklamada,  “Son yıllarda ekonomik dengelerin bozulması nedeniyle maliyetlerdeki artış ve teknolojik gelişmeler nedeniyle ekonomik krize sürüklenen yerel gazeteler, yaşadıkları sorunları çözmeye çabalarken 2024’te dağıtım sorunu ile karşı karşıya kalacaklar. İlan-reklam gelirlerinin her geçen gün azalan, yaşam kaynakları giderek kısıtlanan yerel basın, adeta kepenk kapatma noktasına gelmiş durumdadır.
Tüm bu sorunlarla yaşama savaşı veren yerel gazetelere bir darbe de Turkuaz Medya Dağıtım AŞ’den geldi. Dağıtım sektöründe tekel olmanın avantajını kullanan Turkuaz Medya Dağıtım A.Ş; yeni yılda dağıtım ücretlerine yüksek oranda zam kararı alarak, yerel basını çok zor bir durumda bıraktı.
Ülkemizde yazılı basının bayilere ulaşımında tek olan Turkuaz Dağıtım A.Ş. gazete dağıtım ücretlerini aylık 2 Bin TL’den 10 Bin TL’ye çıkartıyor. Bu ücrete ilave olarak 3 Bin 500 TL Aracı Dağıtım + KDV ile birlikte dağıtım ücreti 15 Bin TL’ye ulaşıyor. Bazı kentlerde bu rakamlar tiraja göre çok daha yüksek rakamlara ulaşıyor.
Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlarda ve her geçen gün yaşama alanları daralan yerel gazetelerin bu ücretlerin ödenme ihtimali yoktur.
MGC Başkanı Rüstem Kaya TEPE  açıklamasına şöyle devam etti. 
“Turkuaz Dağıtım A.Ş 2024 yılında dağıtım ücretlerine zam kararını ve açıkladığı rakamları revize ederek değiştirmelidir.
Turkuaz Dağıtım’ın bu uygulaması hukuki ve ahlaki olmadığı gibi basın etiğine de uymamaktadır. Yerel basının kepenk kapatması ve dolayısıyla da halkın sesinin kısılması anlamına gelecek bu kararın gözden geçirilerek artışın kabul edilebilir bir seviyede olması gerekmektedir.
Yaygın ve yerel gazetelerin dağıtımlarının değişen yeni sosyal ve ekonomik şartlar dahilinde kesintiye uğramaması için alternatif dağıtım modelleri ve kaynakları geliştirilmelidir”