Sürdürülebilirlik açısından ise, robot kullanımı çevre dostu üretim ve işletmeler için bir çözüm. Örneğin, atık yönetimi ve atık arıtımında robotların kullanımı sera gazı CO2 emisyonlarını ve atık üretimini azaltabilir. Atık malzemelerin insanlardan daha hızlı ve daha verimli bir şekilde ayrıştırılmasına yardımcı olabilirler, bu tür işlemlerle ilişkili girdi gücünü ve maliyetleri azaltabilirler.

Orman yangınlarıyla mücadeleden, atıklarımızı yönetmeye, okyanusları temizlemeye, çevreyi korumaya kadar yardımcı olabilecek, yeşil robotlar geliştiriliyor. Robotlar, tankerlerden ve gemilerden gelen petrol sızıntılarının etkisini azaltmaya yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda kimyasalların nehirlerden ve denizlerden uzaklaştırılmasına da sağlayabiliyor. Bir Row-Bot Robotunu kirli bir göle soktuğunuzda aylarca gezinebilir, yağ ve kimyasalları nötralize ederek, parçalayarak kirlilikle mücadele edebilir.

TÜRKİYE’NİN İNOVASYON YARIŞMASINDAN ÖDÜLLE DÖNDÜLER TÜRKİYE’NİN İNOVASYON YARIŞMASINDAN ÖDÜLLE DÖNDÜLER

"ROBOTLAR, SÜRDÜRÜLEBILIR ÜRETIM IÇIN EN IYI SEÇENEKLERDEN BIRI"

İşletmeleri daha verimli hale getirmek, rekabet avantajı yaratmak, iş süreçlerini optimize etmek ve işletmeleri robotlarla çalışmaya hazırlamak üzere, en uygun robotları sunarak tüm kurulum sürecinde işletmenin yanında yer aldıklarını belirten Robot İstihdam Ajansı kurucusu Canan Alkın, "Şirketlerin sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmek için,  akıllı robotlarımız, enerji tasarrufu sağlayarak şirketinizin karbon ayak izini azaltabileceğini ve robot yatırımları konusunda şirketlerin dijital dönüşümüne anahtar teslim bir şekilde aracılık ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Sadece robotlarla dünyayı kurtaramayız ancak teknolojiyi, insan çabası ile doğaya yönelik kullanırsak,  gezegenimizin hayatta kalmasına yardımcı olabiliriz ifadelerini kullanan Canan Alkın, "Robot İstihdam Ajansı olarak, Robotların sunduğu avantajlardan yararlanmak ve “yeşil robotik” yaklaşımını benimseyen şirketleri yerli & yabancı teknoloji tedarikçileri ile bir araya getirerek  işbirliği yapmaya hazırız" dedi.

Editör: TE Bilisim