UYSAL'IN ACI GÜNÜ UYSAL'IN ACI GÜNÜ

Bu kapsamda Mersin Üniversitesi Biyoteknoloji Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen çalışmalar sonucunda ülkemizin tarımsal verimliliğin doğal ve organik yöntemler ile artırılması adına birtakım doğal ve biyoteknolojik ürünler test edilip geliştirildi. Bu ürünleri bölgemiz tarımına kazandırmak amacıyla Mersin Üniversitesi, Tarsus Belediyesi ve Birleşmiş Milletlerden fon sağlayabilecek akredite Tarsus Yaşam Derneği arasında iş birliğine ilişkin mutabakat sağlandı.

Bu kapsamdaki iş birliği için hazırlanan protokolün imza töreni ise 29 Nisan Cuma günü Mersin Üniversitesi Senato Odasında Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi ve Proje Koordinatörü Doç. Dr. Furkan Ayaz ile Gençlik ve Tarsus Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Selen’in katılımıyla gerçekleşti.

Projenin başarılı olmasıyla Tarsus başta olmak üzere, Mersin ve Türkiye için çok önemli sonuçların kazanılacağını ifade eden Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çamsarı, iş birliği kapsamında hayata geçirilen proje ile dünyada ve ülkemizde gıda güvenliği, toprak ve bitki sağlığı, çevrenin korunması ve insan sağlığı konularındaki sorunlara biyoteknolojik, doğal ve organik çözümlerin üretilmesi, mültecilerin topluma ve bilime entegre edilmesi ile milli üretimin artırılmasının amaçlandığını kaydetti.

Proje ile ilgili bilgiler de veren Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Biyoteknoloji alanındaki uzmanların Tarsus Belediyesi’nin tarım arazilerinde ve Birleşmiş Milletler fonlarınca açılacak olan sera sahalarında yarısı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yarısı mültecilerden oluşan gençlere organik ve biyoteknolojik ürünler ile verimliliği artırılmış tarım üzerine eğitim verecekler. Böylece Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2022 yılında güncellenen 2019-2023 stratejik planı çerçevesinde organik tarımın geliştirilmesi, toprağa ve bitkiye uygulanması sonucu hem çevreye hem de insan ve hayvan sağlığına ciddi negatif etkileri olan kimyasal bazlı ilaçların, bitki ve toprak destek ürünlerinin ve kimyasal bazlı gübrelerin kullanımını azaltmaya yönelik hedefler doğrultusunda sahada çalışmaların yapılacak” dedi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, protokol kapsamında Mersin Üniversitesi çalışanlarına ve öğrencilerine her türlü desteği veren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a teşekkürlerini ileterek sözlerini tamamladı.

Pandemi döneminde insanların su ve gıda konularındaki farkındalıklarının çok arttığını ifade eden Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, belediye olarak özellikle küçük üreticilere katkıda bulunmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Projeye akademik olarak büyük destek veren Üniversitemize, Tarsus halkı ve Tarsus Belediyesi olarak teşekkür eden Dr. Bozdoğan, proje sonunda halkın tarım girdilerindeki başarılı sonuçları gördüklerinde mutlu olacaklarına inandığını söyleyerek sözlerini tamamladı.

Dünyada yaşanan iklim değişikliği ve lojistik ağların bozulmasından ötürü ciddi bir gıda güvenliği sorunu yaşandığını söyleyen Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi ve Proje Koordinatörü Doç. Dr. Furkan Ayaz ise, “Yaşanan bu gıda güvenliği sorununu çözmek için, öğrencilerimiz ve uzmanlarımızla birlikte çalışacağımız; tarımda verimliliği doğal, organik ve biyoteknolojik ürünlerle nasıl arttırabiliriz üzerine bir proje hazırladık ve bugün de protokol imzalandı. Özellikle kırsal bölgelerde tarımın iyileştirilmesi ve rekoltenin artırılması adına bir iş birliği oluşturmuş olduk. Elimizde olan ve geliştirmiş olduğumuz ürünleri, direkt sahada uygulayarak insanların hayatına dokunmak istiyoruz. Destekleri için Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’ya, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a e Tarsus Yaşam Derneği’ne teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Editör: TE Bilisim