Dönem başkanlığını Selma Yağcı’nın, Sanat Yönetmenliği’ni Erdoğan Şanal, Sanat Danışma Kurulu üyeliklerini ise Prof. Rengim Gökmen, Prof. Dr. Cihat Aşkın, İbrahim Yazıcı ve Remzi Buharalı’nın yaptığı 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 21 gün süren müzik şöleninin ardından perdelerini kapattı. 11 Eylül-02 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen Festival, 7 ücretsiz, toplam 8 etkinlikte binlerce sanatseveri dünyanın farklı yerlerinden gelen usta sanatçı ve müzik topluluklarıyla buluşturdu.

Konserler ve Solist Sanatçılar

Hollanda, Azerbaycan, Özbekistan, İtalya ve Bulgaristan, Sırbistan’dan gelen solist ve müzik topluluklarını Mersin’e taşıyan Festival, farklı tarih ve mekanlarda şu sanatçılar ve müzik topluluklarına yer verdi: Özbek Şef Rustam Rahmedov yönetiminde Ceyla Ganiyeva (Keman), Barbaros ve beraberinde konuk sanatçı Efruze, Ezginin Günlüğü, Damask Vocal Quartet ile Soprano Katharine Dain, Mezzo-soprano Marine Fribourg, Tenor Edward Leach ve Bariton Drew Santini. Hüsnü Şenlendirici, Tenor Bülent Bezdüz, Davide Vendramin (Bandeneon), Sesim Bezdüz (Keman), Doğaç Bezdüz (Piyano), Teymur Bayramoğlu (Kontrabas), Davide Damiani, Ludmil Angelov, Goran Bregovic.

ŞEF AHMET BARAN'DAN ÖNEMLİ BİR PROJE DAHA ŞEF AHMET BARAN'DAN ÖNEMLİ BİR PROJE DAHA

Konser ve etkinlikler, Mezitli Amfi Tiyatrosu, Mersin Millet Bahçesi Sahil Etabı, Tarsus Cumhuriyet Meydanı, Tarsus St. Paul Müzesi, Toroslar Amfi Tiyatrosu, Çamlıbel Aşıklar Parkı, Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi, Macit Özcan Spor Tesisleri’nde yer aldı.

2021 Festival Ödülleri

2021 Festival Sanat Ödülü, kurulduğu 1992 yılından bu yana Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde pek çok başarıya imza atarak fark yaratan Piyanist Doç. Ahad Asker’e verildi.

Diğer ödüller ise şöyle dağıtıldı; Festival Kent Ödülü, bireysel gayretleriyle kentin kültür-sanat yaşamını zenginleştirerek pek çok değerler katan Kemal Rastgeldi’ye, Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü ise katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda elde ettiği ödüllerle ülkemizi ve kentimizi başarıyla temsil eden trompet sanatçısı Memet Çelik’e verildi.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı yaptığı açıklamada; “Pandemi nedeniyle festivalimizi olağan zamanı olan 2020 yılında gerçekleştiremeyip, 2021 yılına ertelemiştik. Zorlu geçen yıllardan sonra 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ni 11 Eylül-02 Ekim tarihleri arasında halkımızla buluşturmanın mutluluğu içindeyiz. Festivalimize hayat veren sponsorlarımıza Mersinliler adına teşekkürlerimi sunarken konser mekanlarımızı dolduran halkımızı yürekten alkışlıyorum. Nice festivallerde buluşmak üzere müzikle kalın, sevgiyle kalın” dedi.

Editör: TE Bilisim