20’nci Mersin Uluslararası Müzik Festivali, klasik müziğin Mersinli ustası Hasan Gökçe Yorgun (Keman) ve Çinli Piyanist Jiao Li’yi sanatseverlerle buluşturuyor.  “Batı’dan Doğu’ya Müzik Yolculuğu” adıyla dünya bestecilerinden seçkin örneklerin seslendirileceği konser, 02 Haziran 2022 Perşembe saat: 20.00’de MEÜ Nevit Kodallı Konser Salonu’nda yer alacak.

SAKIP SABANCI ULUSLARARASI ARAŞTIRMA ÖDÜLLERİ VE 20’NCİ YIL ANMA TÖRENİ 30 NİSAN’DA GERÇEKLEŞECEK SAKIP SABANCI ULUSLARARASI ARAŞTIRMA ÖDÜLLERİ VE 20’NCİ YIL ANMA TÖRENİ 30 NİSAN’DA GERÇEKLEŞECEK

Hasan Gökçe Yorgun: Keman eğitimine 7 yaşında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Lily Tchumburidze’nin öğrencisi olarak başladı. 9 yaşında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın açmış olduğu “Genç Kuşak Solistleri” seçmelerini kazanarak ilk konserini gerçekleştirdi. Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) projesinde yer aldı. 1. Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışması’nda birinci oldu. Sofya’da International Competition Young Virtuosos ve The Canetti International Competition’da  ikincilik ödülü aldı. Amerika’da düzenlenen “Music Protégé Competition” ve “Music Concerto Competition” da birincilik ödülleri alarak Kennedy Center’da konser verdi. Amerika, Avrupa ve Türkiye’de Schlern International Music Festival, Rondo Bennington Music Festival, The Vianden Music Festival,  Keshet Eilon Mastercourse, D-Marin Turgutreis, Ankara, İzmir, Mersin birçok müzik festivalinde solo ve oda müziği konserleri verdi. Albert Markov, Shlomo Mintz, Igor Oistrach, Vladimir Landsman, Ida Haendel gibi dünyaca ünlü keman sanatçılarının masterclass çalışmalarına katılarak takdirlerini ve beğenilerini kazandı. Üstün tekniği ve müzikalitesi ile tüm eleştirmenlerin ilgisini çeken Sanatçı, lisans ve master eğitimini Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde Prof. Dora Schwarzberg ile tamamladı. Sanatçı,   konserlerinde Antonio Gragnani yapımı ‘1780’ keman ile çalmaktadır.

Jiao Li: Çin’in Shanxi şehrinde doğan Li, Amerika, Avrupa, Çin ve Türkiye’de oda müziği ve solist olarak konserler verdi. Sanatçı, Çin’de düzenlenen International Kawai Piano Competition’da üçüncülük,  Amerika’da katıldığı Young Artist Competition’da birincilik elde etti. Avrupa’da birçok masterclass ve festivallerde konserler verdi. Lisans eğitimini Xi’an Konservatuarı'nda tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimine Amerika’da Oakland Üniversitesi’nde Yin Zheng ile başlayan Li, daha sonra çalışmalarına Marshall Üniversitesi’nde  Henning Vauth ile devam etti. Master eğitimi süresince asistan olarak birçok öğrenciyle oda müziği ve korrepetitor çalışmaları yapan Sanatçı , 2013 yılında dünyaca ünlü pedagog Nelita True ile workshop yaptı. Sanatçı, Viyana’da Prof. Tamara Atschba ile Artist Diploma eğitimini tamamladıktan sonra solo çalışmalarını ve Prof. Dora Schwarzberg ile oda müziği çalışmalarını sürdürmektedir.

Biletlerinizi, www.merfest.org.tr veya www.biletfest.com adresinden temin edilebilinir.