Bir otelin salonunda düzenlenen buluşmaya, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’ın yanı sıra Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile Etüt Merkezi, Halk Eğitim Merkezi ve Kültür Sanat evlerinde görev yapan öğretmen ve usta öğreticiler ve bürokratlar katıldı. Pasta kesilen ve öğrencilerin canlı müzik dinletisi sunduğu özel etkinlikte, şehit öğretmenler anısına hazırlanan kısa filmin gösterimi de gerçekleşti.

“YETİŞTİRDİĞİNİZ BİR KİŞİ DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR”

AKDENİZ BELEDİYESİ’NİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE EĞİTİM DESTEĞİNDE İKİNCİ TAKSİTLER HESAPLARA YATIRILDI AKDENİZ BELEDİYESİ’NİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE EĞİTİM DESTEĞİNDE İKİNCİ TAKSİTLER HESAPLARA YATIRILDI

Buluşmada söz alan Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş; öğretmenlerin, tarihin akışını değiştiren insanlar yetiştirdiğinin altını çizerek; “Peygamber Efendimiz, kız çocuklarını diri diri gömülmekten kurtarıp bir bakışı değiştirdi. Bir Akşemseddin çıkıp Fatih Sultan Mehmet’i yetiştirerek dünya tarihini değiştirdi. ‘Bu ülke artık bitmiştir’ denilen yerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk çıkıp, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak devam ettirdi. Ve hepsi sadece bir kişi idi… Unutmayın! Yetiştirdiğiniz tek bir kişi çok şey değiştirebilir. Bu duygularla, eğitim şehitlerimizin her birini rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Bu uğurda fedakârca çalışan öğretmenlerimizin yolu, izi açık olsun” diye konuştu.

“EĞİTİM ALANINA AYRICALIKLA YAKLAŞIYORUZ”

Ardından öğretmenlere hitap eden Başkan Mustafa Gültak ise öğretmenliğin, büyük bir fedakârlık ve özveri gerektiren en onurlu ve kutsal mesleklerden biri olduğunu vurguladı, Öğretmenler Günü’nü tebrik etti. Eğitim konusuna özel önem verdiklerinin altını çizen Başkan Gültak; “Bir toplumu, çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine yükselten en önemli konuların başında eğitim gelir. Bu açıdan eğitim konusu bizim de ayrıcalıkla yaklaştığımız; yeni, güncel ve herkes için ulaşılabilir projeler geliştirdiğimiz alanların başında geliyor” dedi.

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLIYORUZ”

Akdenizli gençler ve çocuklara eğitimde fırsat eşitliği sağladıklarını da dile getirdiği konuşmasında Başkan Gültak, şu ifadeleri kaydetti; “Gerek Etüt Merkezimiz gerekse internet üzerinden sağladığımız imkânlar sayesinde birçok çocuğumuz dilediği üniversite veya liseyi kazandı. Bizleri gururlandıran bu tür başarı hikâyeleri Akdeniz’de daha önce yoktu. Akdeniz’de kavga vardı; barış, huzur ve kardeşlik yoktu. Biz ise bugün eğitim, sanat, spor ve sevgi üzerine kuruyoruz hayatı. Çünkü sevgisiz bir hayat kanserli bir vücuda benzer. Sevginin olmadığı yerde de kavga olur, düşmanlık, kin ve nefret olur. Kadınlar ve gençler için sosyal, kültürel, spor ve eğitime yönelik projeler başlattık. Bunun da meyvelerini almaya başladık. Eğitim alanına, öğrencilerimize, öğretmenlerimiz ve eğitim kurumlarımıza desteğimiz devam edecek. Gelecek nesillerimizin mimarı olan ve kutsal bir mesleği icra eden tüm öğretmen arkadaşlarımın günlerini bir kez daha kutluyorum.”

Etkinliğe katılan öğretmenler de memnuniyetlerini dile getirerek, ‘Öğretmenler Günü’nde kendilerini unutmayıp bu özel buluşmanın gerçekleşmesini sağlayan Başkan Gültak’a teşekkür etti.