banner156

En güzel balkon ve bahçe sahiplerine ödül

Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘En Güzel Balkon Bahçe Yarışması Ödül Töreni’ne katıldı.

banner161
GENEL 10.06.2021, 23:15
En güzel balkon ve bahçe sahiplerine ödül

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi tarafından 5-11 Haziran Dünya Çevre Günü ve Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ‘En Güzel Balkon Bahçe Yarışması Ödül Töreni’ne katıldı. Başkan Seçer, tören öncesinde Begonvil dikim etkinliğine de katılarak, eşi Meral Seçer, protokol üyeleri ve vatandaşlarla birlikte Begonvil dikti.

Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Başkan Seçer’in yanı sıra Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclisi Üyesi Aylin Nazlıaka, CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, CHP il ve ilçe yöneticileri, Meclis üyeleri, STK ve oda temsilcileri ile muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

2 kategoride ilk 3’e girenlere ödülleri verildi

Törende, ‘En Güzel Bahçe’ ve ‘En Güzel Balkon’ kategorilerinde ilk 3’e girenlere ödülleri Başkan Seçer ve protokol üyeleri tarafından verildi. Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi’nin düzenlediği yarışmanın ödül töreninde, her iki kategoride ilk 3’e giren kişilere bahçe alet takımı ve tohum setleri hediye edildi. Alanda kurulan Doğa Dostu Kadın Üretici Stantları’nda doğal ve geri dönüşüm malzemelerinden yapılmış ürünlerin satışı da gerçekleştirildi.  

“Bizim yüzümüz Akdeniz’e dönük”

Başkan Seçer, kadın üretici stantlarının önemini anlatarak, “Dar gelirli bir ailede 3 çocukla, 5 çocukla, eşiyle dişini tırnağına takıyor; çocukları daha rahat bir yaşam sürsün diye. İşte bu emekçi üretici kadınlarımız, onlar için çalışıyorlar. Bir belediye başkanı olarak çok saygı duyuyorum. Onları çok seviyoruz. Onların her zaman yanında olma sözü vermiştik, her zaman yanlarındayız. Dün olduğu gibi bugün de ama yarınlarda da bizim beraberliğimiz devam edecek. Güzel bir topluluk, güzel bir hava. Mersin güzel. Çok güzel bir kent görüyorsunuz. Bizim yüzümüz Akdeniz’e dönük. Dünyanın en yakışıklı dağlarına yaslanmışız sırtımızı, Toros dağlarına. Çok bereketli bir kentte yaşıyoruz. İnsanı güzel, insan kaynağı güzel” dedi.

“Biz Mersin’i, ülkemizi, insanlarımızı seviyoruz. Hizmet aşkıyla yanıp tutuşuyoruz”

Belediyecilik anlayışlarında kimseyi ötekileştirmeden hizmet ürettiklerini kaydeden Seçer, “İki şeyden çok mutlu oluyorum. Vatandaşlarımızın yanında olduğumuz zaman, onların dertlerine derman olduğumuz zaman, hastalığına ilaç olduğumuz zaman bize ettikleri dualar benim gözlerimi yaşartıyor, kalbimi sızlatıyor. Bir de şehir dışından buraya geldikleri zaman vatandaşlarımızın ‘Yahu biz Mersin’i böyle bilmiyorduk, ne güzel bir kent, ne huzurlu bir kent, ne temiz bir kent’ dedikleri zaman benim yağlarım eriyor, çok mutlu oluyorum.   Biz çünkü Mersin’i seviyoruz. Biz ülkemizi seviyoruz. Biz insanlarımızı seviyoruz. Onun için hizmet aşkıyla yanıp tutuşuyoruz. Mersin’e de aynı şeyi yapmaya uğraşıyoruz” diye konuştu.

“330 kişi bizlere müracaat etmiş. Bana göre 330’u da bu ödüle layık”

Başkan Seçer, düzenlenen yarışmayla bir farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Vatandaşlarımız balkonlarını, bahçelerini güzelleştirsinler; estetik, bakım, temizlik, temiz bir çevrede yaşama arzusu. İnsanların temiz bir evinin avlusunun bahçesinin olmasının zenginlikle hiçbir alakası yok. Yoksul olabilir bir insan, geliri düşük olabilir, gecekonduda yaşıyor olabilir. Ama evinin önünü temiz tutabilir. Sokağı temiz tutabilir. Çevresini temiz tutabilir. Hiçbir şey bilmiyorsa yarım çuval kireç alır, bir kovaya boşaltır, üstüne su koyar onu karıştırır boya badana eder. Tiril tiril bir mahalle olur. Tiril tiril bir köy olur, sokak olur. Üç tane fidan bir yerden edinir, evin bahçesine diker, o taşı yeşillendirir, o çölü vahaya çevirir. Yeter ki insan istesin. İşte bu yaptığımız etkinlik, bu farkındalığı ortaya çıkarmak için. Fena da bir yarışmacı kitlesi yokmuş. 330 kişi bizlere müracaat etmiş. Şu anda üçer yarışmacı bu ödüle layık görülmüş. Bana göre 330’u da bu ödüle layık. En azından bu çağrıya cevap vermek bile bana göre bir meziyettir. Çok büyük bir meziyettir. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. 3 güzel bahçe ödülünü, 3 güzel balkon ödülünü verirken aslında 330 yarışmacı adına onlara vermek istiyorum. Onların nezdinde onlara da teşekkür ediyorum.”

“Onlarla bir kez değil bin kez gurur duyuyorum”

Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak kadına verdikleri değeri ve işe alımlarda gösterdikleri pozitif ayrımcılığı hatırlatarak, Büyükşehir Belediyesi’nin her kademesinde kadın emeği ve kadın gücü olduğunu söyledi. Seçer, “Çalışma hayatında kadınlara ayrı bir yer verdiğimizi lütfen bilin. Kadınlar bizim baş tacımız. Bütün yurttaşlarımız, çocuklarımız, gençlerimiz; hepiniz bizim baş tacımızsınız. Kendinizi Mersin’de iyi hissedin. Burada bizim anlayışımıza, yani bizim anlayışımızdaki belediyelerin, belediye başkanlarının ayrımcılık yapacağı aklınızın ucundan dahi geçmesin. Haksızlık, adaletsizlik yapacağı aklınızın ucundan geçmesin. Biz Türkiye’yi kucaklamak için varız. İnsanları ayrıştırmak için değil, birleştirmek için varız. İnsanları düşmanlaştırmak için değil, kardeş olduklarını hissettirmek için varız” dedi.

Nazlıaka: “İşte rantçı değil halkçı belediyecilik budur”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclisi Üyesi Aylin Nazlıaka, gün içerisinde katıldığı programlardan söz ederek, “Halkımızla bir araya geldik ve sorduk, belediye başkanlarımızdan memnunlar mı? Gerçekten şunu çok net görüyoruz ki; işte rantçı değil halkçı belediyecilik budur, sosyal belediyecilik budur, örnek belediyecilik budur. Bizim 7 temel ilkemiz var biliyorsunuz belediyecilik anlayışımız. Ben bugün Mersin’de bu kriterlerin her birini sağladığımızı büyük bir gururla gördüm” diye konuştu.

Başarır: “Mersin emin ellerde”

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, kente her geldiğinde yürüyüş yaptığını belirterek, “Her gezdiğimde farklı bir şey görüyorum. Farklı bir hava, farklı bir tat görüyorum. Evet, en güzel sahil bizim, en güzel caddeler bizim, en güzel balkonlar bizim. Yarın en güzel metro bizim olacak. Ama herhalde duygusal davranmıyorum, en güzel Başkan bizim öyle değil mi? Bunu her yerde söylüyorum. Bakın bunu Meclis’te söylüyorum, bunu vatandaşlara söylüyorum. Biz Ankara’da çalışıp bir mücadele verirken hiç gözümüz arkada değil. Mersin emin ellerde” ifadelerine yer verdi.

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, “Akdeniz’in çiçeği Mersinimizi daha da güzelleştiren, balkon ve bahçelerine gösterdikleri özen ve sarf ettikleri çabayla bu şehre değer katan ve katacak olan tüm hemşehrilerimize çok teşekkür ediyorum. Hiç kimsenin kaybetmediği, Mersinimizin kazandığı bu güzel yarışmanın kazananı, kaybedeni yok; ödüle layık görülen değerli hemşehrilerimi kutluyorum” dedi.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise “Eğer bize fırsat verilirse, sosyal demokrat belediyelere fırsat verilirse neler yapılacağını görüyorsunuz bu dar imkânlarla. Eğer merkezi hükümet de bizde olmuş olsa, çok daha harikalar yaratacağız, destanlar yazacağız” dedi. Konuşmaların ardından hatıra fotoğrafı çektirildi ve ödüller sahiplerine verildi.

Seçer, Mutlu Yaşam Köyü’nün açılışına katıldı

Başkan Seçer, ödül töreninin ardından protokol üyeleriyle birlikte Mezitli Belediyesi Mutlu Yaşam Köyü Uluslararası Gençlik Deneyim ve Gönüllülük Merkezi’nin açılışına katıldı. Başkan Seçer, merkezle ilgili çok güzel bir çalışma yapıldığını belirterek, “Pandemi koşullarında herkes böyle ortamlarda olmak istiyor. İnsanlar bir yılı aşkın bir süredir çok önemli sorunlar yaşıyorlar. Sadece ekonomik sorunlar değil, ekonomik sorunlar aşılabilir ya da diğer sorunlara göre belki çok daha rahat aşılabilir ama insanlar bu sürede travma yaşadı. Psikolojik sorunlar yaşıyor, depresyon yaşıyor. Yaş almış yurttaşlarımız uzun süredir evlerinden çıkamıyor ya da belirli yaş kategorilerindeki yurttaşlarımız adeta bir hapis hayatı yaşıyor. İşte böyle projeler, özgün projeler hayatı kolaylaştırmak için çok güzel, çok özel. Tekrar kutluyorum” dedi.

31 Mart’tan sonra Mersin’in kimliğine, özgürlüğüne, mutluluğuna kavuştuğunu ifade eden Seçer, 2023 yılının Türkiye için çok önemli bir tarihi dönemeç olduğunu vurguladı. CHP’li belediye başkanlarının elde ettikleri başarılara değinen Seçer, “Bizler çağdaş, modern, hakça bölüşen, hukuk devleti normlarına inanan, her şeyden önemlisi Atatürkçü insanlarız. Bizimle beraber yürüyecek olanların elinden de sımsıkı tutarız” dedi. Konuşmaların ardından protokol üyeleri Mezitli Belediyesi Mutlu Yaşam Köyü Uluslararası Gençlik Deneyim ve Gönüllülük Merkezi’nin açılış kurdelesini kesti.

Yorumlar (0)
banner166
banner143
banner165
28
açık
banner170
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak 03:31
Güneş 05:16
Öğle 12:49
İkindi 16:39
Akşam 20:11
Yatsı 21:49
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@