banner214

Başkan Seçer'den eşit hizmet vurgusu

Başkan Seçer ve Meral Seçer, Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘10-16 Mayıs Engelliler Haftası’ dolayısıyla düzenlenen Dayanışma Yemeği’ne katıldı. ‘Engel Yok Birlik Var’ sloganıyla düzenlenen yemekte özel gereksinimli bireylerle bir araya gelen Seçer, “Bizim özel durumumuz, etnik yapımız, mezhebimiz, meşrebimiz eşit yurttaş olmamızı engelleyen unsurlar değildir. Biz bunu reddederiz. Hepimiz biriz, hepimiz beraberiz” dedi.

GENEL 11.05.2022, 14:43 Yasin ABACI
Başkan Seçer'den eşit hizmet vurgusu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Meral Seçer, Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından ‘10-16 Mayıs Engelliler Haftası’ dolayısıyla düzenlenen Dayanışma Yemeği’ne katıldı. ‘Engel Yok Birlik Var’ sloganıyla gerçekleştirilen yemekte özel gereksinimli bireylerle bir araya gelen Başkan Seçer, “Hepimiz biriz, beraberiz” dedi. Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi tarafından özel gereksinimli bireylerin hayatını kolaylaştırmak için uygulamaya konulan hizmetleri tek tek anlattı.

“BİZİM ÖZEL DURUMUMUZ, EŞİT YURTTAŞ OLMAMIZI ENGELLEYEN UNSURLAR DEĞİLDİR”

banner215

Suphi Öner Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen yemeğe Başkan Seçer ve Meral Seçer’in yanı sıra İYİ Parti Mersin İl Başkanı Mehmet Dutar, Meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve daire başkanları, Mersin’de faaliyet gösteren engelli derneklerinin şube başkanları, temsilcileri, üyeleri, özel eğitim okulları ile rehabilitasyon merkezleri ve çok sayıda özel gereksinimli birey katıldı. Başkan Seçer ve Meral Seçer ilk olarak ‘Engelsiz Yaşam Merkezi El Sanatları Sergisi’ni gezdikten sonra yemeğe geçti ve özel gereksinimli bireylerle bir araya geldi.

Başkan Seçer, beraber olmanın, birlikte dertleri ve sevinçleri paylaşmanın insan olarak en büyük gereksinim olduğundan söz ederek, “Burada çok özel insanlar var, özel yurttaşlarımız var. Bizim özel durumumuz, bizim etnik yapımız, bizim mezhebimiz, meşrebimiz eşit yurttaş olmamızı engelleyen unsurlar değildir. Biz bunu reddederiz. Hepimiz biriz, hepimiz beraberiz” dedi.

“HİZMET GÖTÜRÜRKEN AYRIMCILIK ASLA BİZİM AKLIMIZA GELMEZ”

Göreve geldikleri günden bu yana hizmetlerinde hiçbir konuda ayrımcılık yapmadıklarını belirten Başkan Seçer, sağlık alanında özel bireylere ayrı ayrı hizmet veren 2 ayrı daireyi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı çatısı altında bir araya getirdiklerini anlattı. Başkan Seçer, “3 yıl süre zarfında, sorumluluğum altındaki Mersinli hemşehrilerime hizmet götürürken asla bir ayrımcılık bizim aklımıza gelmedi. Konuşmalarımızda, yaptığımız hizmetlerde insanların dinini, milliyetini, mezhebini istismar etmedik. Ne dini inançlarına, maneviyatlarına dokunduk, onları bir siyasi bezirgan gibi kullandık ne de milliyetleri üzerinden siyaset yapıp siyaset bezirganlığı yaptık. 3 yılımız böyle geçti. Biz bunu kendimizi zorlayarak yapmıyoruz. Kafamızda, dünyamızda, yaşamımızda, dünya görüşümüzde, ideolojimizde ve kalbimizde olan bu” diye konuştu.

BAŞKAN SEÇER’DEN EŞİT HİZMET ANLAYIŞI VURGUSU

Özel birey sayısına bakıldığı zaman veri tabanı oluşturma konusunda bir sorun olduğunu dile getiren Başkan Seçer, “Bu belediyenin sorunu değil, bu genel anlamda, makro anlamda bu politikaları yürüten hükümet nezdindeki ilgili kurumların, bakanlıkların bir sorunu mu diyelim ya da yetersiz kaldığı bir alan mı diyelim. Ancak biz Mersin'de bir veri tabanı oluşturmuşuz. 32 bin 557 kişi kayıtlı. Oysa biz biliyoruz ki Mersin'de kayıt altına alınması gereken özel birey sayısı 200 binlerin üzerinde” dedi. Evde Sağlık ve Bakım Hizmetleri’ne verdikleri önemden de söz eden Seçer, 13 ilçede bu hizmetin verildiğini, hizmetleri yaparken oy kaygısı gütmediklerinin de altını çizdi. Seçer, “Burada mesele şu; eğitimde fırsat eşitliği, sağlık hizmetlerinde fırsat eşitliği, vatandaşlara eşit muamele. Partisini gözetmeksizin, bölgesine, verdiği oyun rengine bakmazsın hizmet anlayışı” ifadelerini kullandı.

“2021 YILINDA 1427 ÖZEL BİREYİMİZE 15 BİN 524 HİZMET VERMİŞİZ”

Başkan Seçer, sayısal bazı verileri de paylaşarak, “Biz 2021 yılında 1427 özel bireyimize 15 bin 524 hizmet; 2022 yılında ilk 5 ayda da yine 1154 özel bireyimize 6 bin 602 hizmet vermişiz. Evde Sağlık ve Bakım Hizmeti. Aynı zamanda da transfer aracı hizmetlerimizden 15 bin 202 talep üzerine yararlanma gerçekleşmiş. Yine medikal malzeme desteğimiz bu bireylerimiz için son derece önemli. Tekerlekli sandalye, işitme cihazı, koltuk değneği, hasta yatağı gibi 740 adet medikal malzeme desteği sağladık. Bugüne kadar 120 adet akülü sandalye dağıtımı gerçekleştirmiştik. Bunun üzerine bir 60 adet daha akülü sandalye dağıtımını gerçekleştireceğiz” dedi. Toroslar’daki Engelsiz Yaşam Merkezi’ni çok daha efektif ve işler hale getirmek için çaba sarf ettiklerine de değinen Başkan Seçer, her metrekareyi değerlendirmeye çalıştıklarını söyledi.

SEÇER, MOLA EVLERİ HAKKINDA KONUŞTU: “13 İLÇEMİZDE YAPMAK İÇİN GAYRET EDİYORUZ”

Mola Evleri’nin öneminden de söz eden Başkan Seçer, Toroslar ve Tarsus’ta Mola Evleri’nin olduğunu söyledi. Seçer, “Kültür Park'ta bir Mola Evi Projemiz var. Zaten biz oraya Mersin İdmanyurdu ile Hilton arasına bir düzenleme projesi yaptık. İmza engeline takıldık. Orada bir Mola Evi yapılacak. Erdemli’de çok talep var, arkadaşlar yer arayışı içerisinde, bir Mola Evi de oraya düşünüyoruz. 13 ilçemizde Mola Evi yapmak için gayretlerimiz var” dedi.

Duyu Bütünleme Hizmetinin de çok önemli olduğunu ve bu hizmeti ücretsiz sunduklarını kaydeden Seçer, bu hizmetin Sağlıklı Kentler Birliği'nin en iyi uygulama yarışmasında birincilik ödülü aldığından söz etti. Seçer, Duyu Bütünleme konusunda toplam 1682 seans hizmet verildiğini söyledi. Akülü şarj istasyonlarının da her geçen gün sayısını artırdıklarından söz eden Seçer, şu anda 10 adet akülü şarj istasyonlarının bulunduğunu anlattı.

Yenişehir’deki Engelsiz Yaşam Parkı hakkında da detaylı bilgiler veren Başkan Seçer, “Orayı 2 Haziran 2021’de açtık. 4 bin 250 metrekare orası. İçinde 2 adet bocce sahası, çocuk oyun parkı, üstü kapalı yüzme havuzu, fitness, dans salonu, survivor parkuru var. Bir hayli müştemilatı geniş bir alan. Bizim oradan toplamda 500 öğrenci dönüşümlü olarak faydalanıyor. Orada sportif faaliyetler yapılıyor. Gelişimsel oyun terapisi; bu da çok önemli, engelli çocuklar ile engelsiz çocuklar bir arada kaynaştırma eğitimi şeklinde eğitim alıyorlar. Bu da bir eğitim yöntemi. Bir psikolog, bir özel eğitim öğretmeni ve bir çocuk gelişimi görev yapıyor. Yine terapi amaçlı yüzme kurslarımız var orada. Bocce, el sanatları atölyesi, dans kursu, resim, drama kursları, özel çocuklarımız için çok önemli hizmetler. Yine ebeveynlerimiz için de orada bazı etkinlikler yapıyoruz” diye konuştu.

Görüntülü Destek Hattı hakkında da bilgiler paylaşan Başkan Seçer, engelsiz plajlardan da söz etti. Seçer, Susanoğlu, Kızkalesi ve Yemişkumu’nda engelli rampalarının yer aldığını belirterek, bu sezon ihtiyaç duyulduğunda diğer plajlarda da taleplere göre bunları artırabileceklerinden bahsetti.  Seçer, yeni aldıkları Sarı Limon otobüsler hakkında da bilgi verirken, “Bunların tamamı özel bireylerimiz için dizayn edilmiş. Otobüsün engelli rampası var. Yolcu ineceği zaman otobüs yana yatabiliyor. Son sistem. Özel bireylerimiz için dizayn edilmiş, engelli butonu olan, sesli uyarı sistemi olan toplu taşıma araçlarımız” dedi.

Açtıkları üst geçitlerde mutlaka özel bireyler için asansör yaptıklarını ifade eden Seçer, bazı eski üst geçitlerde de ihtiyaç duyulan yerlerde ek olarak asansör yaptıklarını söyledi. Geçtiğimiz hafta sonu Tarsus’ta düzenlenen Kleopatra Bisiklet Festivali’ne de değinen Başkan Seçer, iki özel gereksinimli birey Zehra Aslanlı ve Umutcan Kurt’un da festivalde bisiklet sürdüğünü anlattı. Başkan Seçer, “Umutcan bizim Zabıta Dairemizde de çalışan bir arkadaşımız. Özel bir bireyimiz. Zehra Aslanlı, bir başka şehirde yaşayan bir kardeşimiz. Onunla bir şekilde temas kuruyorlar, Zehra Hanım geliyor, Tarsus’ta beraber çift oturaklı bisikletle bisiklet turuna katılıyorlar. Buradan da Tarsus'a bisikletle gittiler. Demek ki engel yokmuş. Birbirimize insan olarak, Allah'ın yarattığı bir canlı olarak baktığımız sürece, hiçbirimizin bir engeli olmaz. Hepimiz kardeşiz. Hepimiz bu memleketin onurlu, şerefli, asli unsurlarıyız, vatandaşlarıyız. Kanunlar karşısında eşitiz” dedi.

“MERSİNİMDE YAŞAYAN TÜM YURTTAŞLARIMIZIN BELEDİYE BAŞKANIYIM”

Engelliler Haftası boyunca çok sayıda etkinlik gerçekleştireceklerini ifade eden Seçer, özel bireyleri bu etkinliklere davet etti. Başkan Seçer, “Bu kent, bu şehir, bu ülke hepimizin. Mersinimde yaşayan tüm yurttaşlarımızın Belediye Başkanıyım. Defterimizde, kitabımızda ayrımcılığı biz kökünden kazımışız, o deftere, kitaba girmemek üzere. Onun için hep beraber, birlik içerisinde, beraberlik içerisinde bu güzel ülkede onurla, şerefle yaşayacağız. Ben eminim gelecek günler ülkem adına bugünlerden çok daha güzel olacak. Buna kalbimle inanıyorum. Onun için, sizler için gece gündüz demeden çalışmaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Kasım 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 34
2. Galatasaray 13 34
3. Beşiktaş 13 25
4. A.Demirspor 13 23
5. Trabzonspor 13 23
6. Kayserispor 13 23
7. Antalyaspor 13 19
8. Kasımpasa 13 18
9. Rizespor 13 18
10. Hatayspor 13 17
11. Ankaragücü 13 16
12. Sivasspor 13 15
13. Gaziantep FK 13 15
14. Karagümrük 13 14
15. Konyaspor 13 13
16. Pendikspor 13 13
17. Başakşehir 13 12
18. Alanyaspor 13 10
19. Samsunspor 13 8
20. İstanbulspor 13 8
Takımlar O P
1. Eyüpspor 13 33
2. Kocaelispor 13 29
3. Bandırmaspor 13 25
4. Göztepe 13 23
5. Gençlerbirliği 13 23
6. Bodrumspor 13 21
7. Sakaryaspor 13 20
8. Keçiörengücü 13 19
9. Ahlatçı Çorum FK 13 17
10. Erzurumspor 13 17
11. Boluspor 13 16
12. Adanaspor 13 15
13. Manisa FK 13 14
14. Şanlıurfaspor 13 14
15. Ümraniye 13 12
16. Pendikspor 0 0
17. Tuzlaspor 13 11
18. Giresunspor 13 9
19. Altay 13 5
Takımlar O P
1. Arsenal 13 30
2. M.City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. Aston Villa 13 28
5. Tottenham 13 26
6. M. United 13 24
7. Newcastle 13 23
8. Brighton 13 22
9. West Ham United 13 20
10. Chelsea 13 16
11. Brentford 13 16
12. Wolves 13 15
13. Crystal Palace 13 15
14. Fulham 13 15
15. Nottingham Forest 13 13
16. Bournemouth 13 12
17. Luton Town 13 9
18. Sheffield United 13 5
19. Everton 13 4
20. Burnley 13 4
Takımlar O P
1. Real Madrid 14 35
2. Girona 14 35
3. Atletico Madrid 13 31
4. Barcelona 14 31
5. Athletic Bilbao 14 25
6. Real Sociedad 14 25
7. Real Betis 14 24
8. Getafe 14 19
9. Valencia 14 19
10. Rayo Vallecano 14 19
11. Las Palmas 14 18
12. Villarreal 14 15
13. Deportivo Alaves 14 15
14. Osasuna 14 14
15. Sevilla 13 12
16. Cadiz 14 11
17. Mallorca 14 10
18. Celta Vigo 14 8
19. Granada 14 7
20. Almeria 14 3

Gelişmelerden Haberdar Olun

@