Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Proje Eğitim ve Uygulama Merkezi’nde; Grafik Tasarım ve Fotoğrafçılık, Autocad / 3DS Max, Halkla İlişkiler ve Müşteri Hizmetleri ile Ön Muhasebe alanlarında kurs ve eğitim alan gençler, hazırladıkları etkinlik ile merkezde öğrendikleri teknik ve mesleki yeteneklerini sergiledi. Etkinliğe, Akdeniz Belediyesi Başkanvekili Aydın Egin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Âdem Şimşek, Mersin Üniversitesi, İŞ-KUR ve Halk Eğitim Merkezi temsilcileri, kurs eğitmenleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

“SİMÜLATÖRLÜ VİNÇ OPERATÖRLÜĞÜ KURSU TÜRKİYE’DE BİR İLK”

Etkinlikte bir konuşma yapan Akdeniz Belediye Başkanvekili Aydın Egin, projenin en önemli özelliğinin, kurs ve eğitim alan gençlerin yüzde 20’sinin istihdam imkânı elde etmesi olduğunu vurguladı. Egin; “Ülkemiz çapında ses getiren projemiz ile birlikte ayrıca Türkiye’de ilk kez gençlerimize simülatör destekli vinç operatörlüğü kursu verilmiştir. Kursu başarıyla bitiren gençlerimiz, Mersin, Türkiye ve dünyanın farklı limanlarında iş bulma imkânı elde etmiştir. Geleceğimiz olan gençlerimizin eğitimi, meslek ve beceri kazanmaları amacıyla çalışmaya ve projeler üretmeye devam edeceğiz. Yetkin Belgeli İş Gücü; Akdeniz’in Dinamik Gücü sloganı ile başlayan eğitimlerimizin hayırlı olmasını temenni ediyor; kurs ve eğitimlere katılacak gençlerimize, gelecek hayatlarında sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum” dedi.

“İKİ AYRI PROJEDEKİ EĞİTİMLERE 152 KURSİYER KATILIYOR”

Akdeniz Belediyesi Proje Eğitim ve Uygulama Merkezi’nin 4 ay önce hizmete girdiğini belirten Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Uçar; merkezde eş zamanlı lojistik mesleki eğitim merkezi projesi, bir de mesleki beceri atölyeleri projesini yürüttüklerini anlattı. Proje ortakları ve eğitmenlere teşekkür eden Uçar; lojistik mesleki eğitim merkezi projesine 80; mesleki beceri atölyeleri projesine de 72 öğrencinin katılarak kurs ve eğitim aldıklarını ifade etti. Uçar; “Mesleki beceri atölyeleri kursunda yüzde 20 istihdam sağlanacaktır. Lojistik mesleki eğitim merkezi projesi ise bir eğitim projesidir. Onun değeri, Türkiye’de simülatörlü eğitim verilen, liman vinç operatörü yetiştiren ilk projedir. Bu açıdan kentimize ve ülkemize farklı bir değer katmaktadır” diye konuştu.

İŞ-KUR İl Müdür Yardımcısı Halil Bozkurt da, iş gücü piyasası analizi kapsamında her yıl sahada 120 personel aracılığıyla 5 bin firma ile görüşerek, hangi alanda eksik ve ihtiyaçları olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Bozkurt; “İş gücü piyasası analizini önemsiyoruz. Nitekim merkezimizde verilen kurslar da işgücü piyasası analizi sonucunda ortaya çıktı. Yeterli bilgi ve beceriyi burada elde edeceksiniz ve işgücüne 1 adım önde başlayacaksınız” şeklinde konuştu.

AKDENİZ BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR…

GÜLTAK, ÖĞRETMENLERLE BİR ARAYA GELDİ GÜLTAK, ÖĞRETMENLERLE BİR ARAYA GELDİ

Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Âdem Şimşek de konuşmasında, ilçe genelinde 126 okul ve kurumda 65 bin öğrenciye, 4 bin personel ile örgün eğitim verdiklerini; yaygın eğitimde de Nisan ayı sonu itibariyle 80 bin kursiyere ulaştıklarını belirtti. Şimşek; gençler ve çocukların eğitim sürecine verdiği desteğin yanı sıra, eğitim yuvalarına yönelik yenileme hizmetleri nedeniyle Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’a teşekkür etti.

GENÇLER, BECERİLERİNİ DÜZENLEDİKLERİ SERGİYLE BEĞENİYE SUNDU

Merkezde verilen AutocCAD– 3Ds Max, Grafik Tasarım ve Fotoğrafçılık, Müşteri Hizmetleri, Halkla İlişkiler ve Bilgisayar Destekli Muhasebe eğitimi alan gençler de elde ettikleri kazanım ve becerileri anlattı. Etkinlik, protokol üyelerinin, merkezde verilen kurslara katılan gençlerin elde ettikleri teknik ve mesleki becerileri yansıttıkları sergiyi gezmelerinin ardından sona erdi.

Editör: TE Bilisim