Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü koordinesinde gerçekleşen seminerler dizisinde, Kültür ve Sanat Evleri ile Akdeniz Kaymakamlığı Aile Destek Merkezlerinde görevli kurs öğretmenleri ve kursiyerler kadınlardan oluşan toplam bin 200 kadının katılımıyla gerçekleşecek bir etkinlik başlatıldı. Üç gün sürecek etkinlik boyunca Mersin Şehir Hastanesi’nden Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Küçük katılımcılara konuyla ilgili bilinçlendirici ve farkındalığı arttırıcı sunumlar yapacak.

“KADINLARI HAYATIN MERKEZİNE ALDIK”

Bir otelin salonunda düzenlenen seminerin ilk oturumuna katılan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, kadınlar yararına hayata kattıkları hizmet, proje ve çalışmaları anlattı; “Göreve geldiğimiz ilk günden beri, geçmişte kaderine terk edilip unutulan Akdenizli kadınlara pozitif ayrımcılık uyguladık. Gerçekleştirdiğimiz hizmet ve projelerle Akdenizli kadınları sosyal, ekonomik ve kültürel hayatın içine kattık. Kadınlar, bir yandan meslek eğitimi alırken veya okuma-yazma öğrenirken, kooperatifleşip güçlerini birleştirmelerinde ve aile bütçelerine ciddi katkı sağlamalarında da öncü olduk” dedi.

“HER 8 KADINDAN BİRİ RİSK TAŞIYOR”

SAHURSUZ ORUÇ KALP HASTALARI İÇİN BÜYÜK TEHDİT! SAHURSUZ ORUÇ KALP HASTALARI İÇİN BÜYÜK TEHDİT!

Kendisinin de bir eczacı olduğunu hatırlattığı konuşmasında Başkan Gültak; “Maalesef meme kanseri, dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser türü. Yapılan araştırmalarda her 8 kadından 1’inin hayatının belirli zamanlarında meme kanserine yakalanma riski taşıdığı ortaya çıkmıştır. Hastalık Türkiye’de binlerce kadını etkilemekte, her yıl yaklaşık 25 bini aşkın yeni meme kanseri tanısı konmaktadır” diye konuştu.

“EN ETKİLİ TEDAVİ ERKEN TEŞHİSLE MÜMKÜN”

Seminer dizisine 3 gün boyunca bin 200 kadının katılacağını belirten Başkan Gültak, sözlerini şöyle sürdürdü; “Dolayısıyla bu seminerlerimizde oluşacak farkındalık ve bilinç sayesinde belki de birçok kadının hayatı değişecek. Tabi meme kanserinde erken teşhis çok önemli; erken teşhisle tedavisi mümkün olan bir hastalık. Zira kanser hastalığının aslında birçok türü öyledir zaten. Fakat insan bu hastalığı kendine yakıştıramıyor; Doktora gitmeye çekiniyor ama sonrasında faturası daha ağır oluyor.

Bu nedenle Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Sayın Ahmet Küçük Hocamızın 3 gün sürecek seminer dizisinde dikkat çekeceği hususlar çok önemli. Başta kanser olmak üzere toplum sağlığını yakından ilgilendiren konu ve sorunlarla ilgili toplumsal bilinç, eğitim ve farkındalık yaratmaya da devam edeceğiz. Bu seminerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

BAŞKANDAN PLAKET…

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, salonu dolduran konuklara hitabının ardından, Özgürlük Mahallesi’nde hizmet veren belediyeye ait Kültür ve Sanat Evi’nde verilen kurslara katılarak 73 yaşında okumayı ve yazmayı öğrenen 6 çocuk annesi Bedriye Arslan’a plaket takdim etti.

SEMİNER DİZİSİ 3 GÜN SÜRECEK

Mersin Şehir Hastanesi’nden Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Küçük, meme kanserinin nedenleri, belirtileri, korunma ve tarama, taramanın ne zaman ve nasıl yapılacağı ile hastalığın tedavisi hakkında kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Kadınların da sordukları sorularla yer yer interaktif geçen seminer, toplam bin 200 kadının katılımıyla 3 gün boyunca sürecek. Öte yandan seminere katılan kadınlar da eğitimi çok faydalı bulduklarını dile getirerek Başkan Mustafa Gültak ile programı düzenleyen Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü personeline teşekkür etti.

Editör: TE Bilisim