banner156

100 üreticiye 10 bin Kaz

Tarım ve hayvancılığa yönelik desteklerini artırarak sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu kez de “Kazanç Projesi”ni başlattı.

banner161
GENEL 23.04.2021, 00:22
100 üreticiye 10 bin Kaz

Tarım ve hayvancılığa yönelik desteklerini artırarak sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu kez de “Kazanç Projesi”ni başlattı. Akdeniz, Tarsus ve Yenişehir ilçelerini kapsayan proje ile 100 üreticiye toplam 10 bin adet kaz ile 50 ton yem desteği sağlanacak. Toplam 50 mahallede, 76’sı kadın olmak üzere 100 üreticiye yönelik gerçekleştirilen projenin ilk dağıtımları Tarsus’ta gerçekleştirildi.

Seçer: “Tarım,  üretim ve gıda olmazsa insan olmaz, canlı olmaz, hayat olmaz”

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi’nin hayata geçirdiği proje kapsamında, Tarsus Mezbahanesi’nde tören düzenlendi. Törene, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak, muhtarlar ve yetiştiriciler katıldı. Mersin’in önemli bir tarım bölgesi olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Türkiye önemli bir tarım ülkesi. Hep söylüyoruz. Tarım olmazsa, üretim olmazsa, gıda olmazsa insan olmaz, canlı olmaz, hayat olmaz, biyolojik yaşam devam etmez” dedi. Seçer, pandemi döneminde tarımın, toprağın ve üretimin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını vurgulayarak, göreve geldiğinden bu yana başta tarım olmak üzere birçok sektördeki önemli projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

“Hedef kitlemiz küçük işletmeler, aile işletmeleri ve başta kadınlarımız”

Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tarım alanında Anamur’dan Tarsus’a kadar önemli çalışmaları olduğunu kaydederek, “Öncelikli hedef kitlesi küçük işletmeler, aile işletmeleri, başta kadınlarımız, kadın üreticilerimiz” dedi. Herkesin işinin, aşının, ekmeğinin, güvencesinin olduğu bir ülke inşa etmek için çalıştıklarına değinen Seçer, “Onun için Mersin Belediyesi bu politikaları uygulamaya koyarken; küçük aile işletmesi diyor, yoksul çiftçi, üretici, küçük üretici diyor, kadın üretici diyor. Bizim geçtiğimiz yıl başlattığımız ‘Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’ vardı. Toplamda 5 yıllık bir proje. 300 aileye, her yıl 60 aileye, geçen yıl 60 aileye 25 küçükbaş hayvan dağıttık. Her yıl 1500 küçükbaş hayvan. Bu önemli bir projedir. Bakın el yordamıyla, dostlar alışverişte görsün, Mersin Büyükşehir Belediyesi hayvan dağıtıyor ama o hayvanların akıbetini kimse bilmiyor. Böyle bir politikamız yok. Damızlık üretimi arttırmak için her yıl 1500 damızlık koyun, keçi dağıtıyoruz. 5 yıl sonra da 7 bin 500 damızlık popülasyon olacak. Bu çok önemli. Hayvancılıkla uğraşanlar bu anlattıklarımı daha net anlayacaklar. Onların yemini veriyoruz, veteriner hizmetlerini veriyoruz, aşısını veriyoruz, kontrolünü yapıyoruz. Ki bu ilk yıl hayvan verdiğimiz 60 üreticinin yarısı kadın üretici” dedi.

“Dostlar alışverişte görsün diye bu projeleri yapmıyoruz”

Başkan Seçer, Kaz Projesi’nde de kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını belirterek, şunları söyledi: “Sadece hayvancılık değil her alanda tarımsal desteklerimiz, projelerimiz devam ediyor, devam da edecek. Daha çok sonuç alıcı projeler için arkadaşlarımız çalışıyor. Dostlar alışverişte görsün diye bu projeleri yapmıyoruz. Sonuna kadar takip ediyoruz. Sonuç itibariyle yaptığımız bu projelerden toplum, vatandaşım ne kazanacak, ne elde edecek onun takibini yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl; sulama tarımda önemli biliyorsunuz. Bu bölgede suyla buluşma beklentisi olan araziler çok. Bunun için de ekipman lazım. 60 kilometre sulama borusu dağıttık. Bu yıl bunu 100 kilometreye çıkardık. 40 kilometre artırdık. Dağıtımları da başlıyor önümüzdeki günlerde. Temin edilen borular gelmeye başladıkça Tarsus’tan Anamur’a kadar Çamlıyayla’dan Mut’a kadar proje kapsamında dağıtım yapacağız. Bu işlerde arkadaşım, muhtar, kardeşim, yeğenim, tanıdığım istedi yok. Bu projelerde harcadığımız para vatandaşın parası, her kuruşu değerli ve önemlidir. Biz bunları israf edemeyiz.”

Büyükşehir’in üreticilere desteği devam edecek

Bu yıl hayvan yetiştiricilerine kaba yem desteğinde bulunacaklarını, fide, fidan dağıtımlarının da devam edeceğini belirten Seçer, 2 yıl içinde tarım ve hayvancılıkta hayata geçirdikleri projeleri tek tek anlattı. Başkan Seçer, talep ve ihtiyaca göre alet ve ekipman desteklerinin de devam ettiğini belirterek, “Bizden köylere en çok istenen ekipman; hamur yoğurma makinası. Birkaç köyümüze göndermiştik. Duyan yurttaşlarımız, muhtarlarımız bizden talep ettiler. Çok ilgi çekti. Şu anda 80 adet dağıtılacak. İlk 25 adet Tarsus’ta haftaya başlayacak. İlk parti haftaya gelecek. Buradan başlayacağız. Geçen yıl erik boylama makinası dağıtmıştık 4 adet. Bu yıl da 2 adet talep var, gerçekleştireceğiz. Birçok alet ve ekipman. Üzüm sıkma makinasından süt soğutma tankına kadar geçtiğimiz yıl talepler doğrultusunda, ayırdığımız bütçeler doğrultusunda dağıtımlarını yaptık. Bu yıl da aynı şekilde bunlar devam edecek” diye konuştu.

“Kazlar Büyükşehir’den, Kazanmak Yetiştiriciden”

“Kazlar Büyükşehir’den, Kazanmak Yetiştiriciden” sloganıyla hayata geçirilen Kazanç Projesi’ne ilişkin bilgileri de paylaşan Seçer, “Toplam 100 üreticimize bu yıl için 100’er adet. Her bir üreticimize 70 dişi, 30 erkek olmak üzere kaz teslim edeceğiz. Bu 100 üreticimizin bu yıl için 76’sı kadın. Burası önemli. Tarsus’ta; Aliefendioğlu, Hasanağa, Yeniçay, Bahşiş Simithacılı, Egemen, Çağbaşı, Kelahmet, Çöplü, Çiçekli,  Akgedik, Halitağa, Sucular Mantaş, Büyükkösebalcı, Kurbanlı, Camilimanda, Kefeli, Simithacılı, Yaramış, Sağlıklı, Alifakı Mahalleleri olmak üzere toplam 22 mahallede 34’ü kadın, 16’sı erkek üreticilerimize yani 50 üreticimize bu dağıtımı bugün gerçekleştireceğiz. Daha sonra Akdeniz ilçemizin 24 mahallesinde 46 üreticimize dağıtacağız. Bunun 40’ı kadın, 6’sı erkek. Yenişehir ilçemizde de bu yıl 3 ilçemizde bu proje gerçekleşecek. Toplam 4 mahallemizde 2’si kadın, 2’si erkek olmak üzere 4 üreticimiz kaz dağıtımından bu yıl için faydalanacaklar. Toplamda 100 üreticimiz 3 ilçemizde 50 mahallede bu projeyi bu yıl itibariyle başlatacaklar ve bu 3 yıl sürecek bir proje” ifadelerine yer verdi.

“Proje sonunda 30 bin adet kaz popülasyonu olacak”

Projenin toplam maliyetinin 2 milyon lira olduğunu kaydeden Seçer, “Üreticilerimize helali hoş olsun. Bu yıl sonunda 100 üreticimize 10 bin adet kaz dağıtmış olacağız. Bir yıllık projede ve 50 ton da yem desteği sağlamış olacağız. Proje sonunda 30 bin adet kaz popülasyonu da gerçekleşmiş olacak. Üç yıl, her yıl 10 bin adet, toplamda 30 bin adet kaz popülasyonu. Aşıları da belediyemiz tarafından yapılacak. Şimdi burada şöyle bir durum söz konusu; biz bu yıl bu kazları verdik, üreticimiz bunu aldı, üretime başlayacak. İlk yıl içerisinde bize her biri 300 yumurta verecek. Biz yemini vereceğiz, başlangıcını, startını yaptıracağız. Sonra ‘işin, gücün rast gelsin’ diyeceğiz. ‘Allaha emanet ol. Onu artık devam ettirmek senin elinde’” dedi. Seçer, projenin her ay için yetiştiriciye ortalama 1875 TL ek gelir sağlayacağını söyledi.

“Vatandaş üretecek, çiftçi üretecek, üreten kazanacak, ekonomiye katkı sunacak”

Proje kapsamında üretilen kaz ve yumurtaların Mersinden Kadın Kooperatifi tarafından satın alınacağını, projenin en ince ayrıntısına kadar düşünülüp, hesaplamaların yapıldığını ifade eden Seçer, şunları söyledi: “Bu proje inşallah son derece başarılı olacak, biz mutlu olacağız. Neden mutlu olacağız? Vatandaş üretecek, çiftçi üretecek, üreten kazanacak, ekonomiye katkı sunacak, insanların beslenmesine katkı sunacak. Bu üretim sonucunda da evine bir rızık kazanmış olacak. Herkes kazanacak, Tarsus kazanacak, Mersin kazanacak, Türkiye kazanacak.  Üretimin, çalışmanın olduğu yerde kötülük olmaz, güzellik olur, iyilik olur, dostluk olur, mutluluk olur çünkü insanlar şükür eder. ‘Çalışıyorum, kazanıyorum, kimseye muhtaç olmuyorum. Çocuğum kimseye muhtaç değil. Aç açık değil’. Bunlar çok güzel duygular. Bu duyguları kabartmak için emek sarf ediyoruz. Onun için çok çalışıyoruz. Onun için gece demiyoruz, gündüz demiyoruz vatandaşlarımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Sadece tarım konusunda değil her alanda.”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal projeleriyle ön planda olduğunu ifade eden Seçer, “Biz fakirin fukaranın da yanındayız, biz sanayicimizin de yanındayız. Fabrikalar olsun, fabrika bacaları tütsün, insanlar çalışsın, köylümüz üretsin. Bunun için milyonlarca lira bütçe yapıyoruz. Köy yollarını yapıyoruz. Muhtarlarım burada. Her birinin arazi yollarına kadar imkânlarımızı en azami kullanarak, zorlayarak; gitsinler üretim yapsınlar yollarını açıyoruz. Menfezlerini yapıyoruz, köprülerini yapıyoruz. Temiz bir çevrede yaşasın vatandaşlarımız milyonlarca lira yerin altına yatırıyoruz, kanalizasyonlar yapıyoruz, içme suyu hatları yapıyoruz, arıtma tesisleri yapıyoruz. Trafikte eziyet çekmesinler diye köprüler, köprülü kavşaklar yapıyoruz. Mersin’de daha iyi bir toplu taşıma olsun diye Türkiye tarihinin en önemli, en büyük projesini hayata geçiriyoruz; Metro projesi. Bunları niçin yapıyoruz? Bunları daha güzel bir Mersin, daha güzel bir Türkiye, daha refah, daha gelişmiş, daha zengin daha mutlu. Gayretimiz bu yönde” dedi.

Başarır: “Sosyal belediyeciliğin tarifini isteyen gelsin Mersin’e baksın”

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tüm projeleriyle vatandaşın yanında olduğunu, 2 yılda çok önemli projelerin hayata geçirildiğini belirterek, “Özellikle sosyal belediyecilik nedir? Tarifini birileri almak istiyorsa, gelsin Mersin’e baksın. Özellikle bu pandemi döneminde her eve, tüm Mersinli’ye dokunan bir Belediye Başkanımız var. Ben kazı Ardahan’da gördüm ama artık Tarsus’ta, Mersin’de de göreceğiz, yetiştireceğiz. Ben gerçekten Başkanım’a teşekkür ediyorum. Özellikle çiftçiye, dar gelirli çiftçiye destek olduğu için, artık köylerimiz göç vermeyip göç alacağı için, böyle bir Başkan’a sahip olduğu için bir kez daha teşekkür ediyorum. Çok şanslısınız” diye konuştu.

Avcı: “Tarsus Ziraat Odası olarak tüm personelimizle yanınızdayız”

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, Başkan Seçer’in göreve geldiği günden bu yana dar gelirli yurttaşların gelir seviyesini yükseltmek ve köylerde üretimi artırmak için çaba sarf ettiğini belirterek, “Köylerimizdeki vatandaşlarımız için birçok projeyi gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye de devam ediyor. Proje hazırlanırken STK’ların ve odaların bilgi ve görüşleri dikkate alınıp, istişarelerde bulunmaları, bundan dolayı ‘ben değil, biz’ dediğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Vahap Başkanım biz Tarsus Ziraat Odası olarak yönetimimizle, meclisimizle ve tüm personelimizle beraber bize düşen ne varsa yanınızda olmaya, yaptığınız ve yapacağınız projelere destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Kadın yetiştirici Nehir Faki: “Biz kadınlar güçlüyüz”

Projeden faydalanan yetiştirici Nehir Faki, Başkan Seçer’e kadınlara böyle bir projede yer verdiği için teşekkürlerini ileterek, “Biz kadınlar artık evlerimizde oturmak istemiyoruz. Bize destek vererek, tarıma da girmek istiyoruz. Bu şekilde kendimizi daha güçlü hissedeceğimizi düşünüyoruz. Kaz yetiştiriciliğini tabi ki düşündük. Kolay olacağını da sanmadık ama biz kadınlar güçlüyüz ve bunu da başarabileceğimizi düşünüyoruz. Emeği geçen belediye çalışanlarına, bizle ilgilenen bütün emekçilere çok teşekkürler. Ayağınıza sağlık” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Seçer, üreticilere temsili olarak kaz takdimi yaptı. Başkan Seçer törenin ardından ise CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır ile birlikte Tarsus’taki esnafı ziyaret ederek, “Hayırlı işler” diledi.

Yorumlar (0)
banner166
banner143
banner165
28
açık
banner170
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak 03:31
Güneş 05:16
Öğle 12:49
İkindi 16:39
Akşam 20:11
Yatsı 21:49
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@